Zapraszamy na szkolenie przeznaczone dla osób odpowiedzialnych za tworzenie, wdrażanie oraz nadzór nad realizacją procedur zapewniających bezpieczeństwo sanitarne w podmiocie wykonującym działalność leczniczą. Kurs dedykowany dla lekarzy, menedżerów, pielęgniarek, asystentek i higienistek stomatologicznych, techników sterylizacji medycznej oraz innych osób, na których spoczywają obowiązki w zakresie tworzenia warunków, zapewnienia zasobów oraz realizacji zadań mających na celu utrzymanie bezpieczeństwa epidemiologicznego w podmiocie leczniczym.
Inwestycja w podnoszenie kwalifikacji w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, coraz powszechniej jest rozumiana jako specyficzna forma ubezpieczenia wykluczająca podejmowanie ryzykownych działań i zachowań, a także zabezpieczenie przed konsekwencjami ewentualnych roszczeń pacjentów.
Co daje udział w szkoleniu?
- Zdobądź certyfikat potwierdzający kompetencje w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, który możesz pokazać swoim pacjentom,
- To inwestycja w zasoby pracownicze i możliwość wykreowania jeszcze lepszego wizerunku przychodni czy gabinetu, który może być kojarzony nie tylko jako symbol wysokiej jakości usług, lecz także jako podmiot zatrudniający świadomych i odpowiedzialnych pracowników wyposażonych w aktualną wiedzę i pozytywnie utrwalone umiejętności,
- Radykalnie zmniejsz także poziom stresu towarzyszącego kontrolom Inspekcji Sanitarnej, a przeszkolonemu pracownikowi powierz tworzenie i bieżące prowadzenie dokumentacji sanitarnej wymaganej od podmiotów leczniczych,
- Praktyczne umiejętności, po warsztacie w warunkach sterylizatorni.
Program szkolenia opracowano ze szczególną starannością tak, by jak najlepiej odpowiadał zarówno potrzebom właścicieli podmiotów leczniczych, stomatologów, jak i innych osób delegowanych na szkolenie z uwagi na charakter powierzonych im zadań zawodowych. Obejmuje zarówno wykłady prowadzone w komfortowych warunkach sali wykładowej, jak i zajęcia praktyczne w warunkach sterylizatorni podmiotu wykonującego działalność leczniczą dopuszczonego do użytkowania opinią właściwego miejscowo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
Po zakończonym szkoleniu uczestnicy otrzymują certyfikat.
Lokalizacja kursu:
Centrum Szkoleniowe Akademii 3Z w Dańcu
ul. Dąbrowicka 28a, 46-053 Daniec
Centrum Szkoleniowe Akademii 3Z w Dańcu znajduje się w malowniczym i spokojnym miejscu na Opolszczyźnie. Dysponujemy w pełni wyposażonym gabinetem do przeprowadzania zabiegów chirurgii stomatologicznej, w tym m.in. aparat CBCT - Acteon X MIND Trium. Przestrzenne, klimatyzowane pomieszczenia, a w tym duża sala wykładowa, zasilane są w 100% ze źródeł energii odnawialnej. Centrum posiada własne panele słoneczne oraz stację ładowania samochodów elektrycznych.
Program szkolenia (godz. 9:00-16:00):
WYKŁAD:
9:00-9:30 - Dekontaminacja narzędzi i materiałów medycznych zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach prawa oraz w wytycznych Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej.
9:30-10:00 - Reprocesowanie narzędzi i materiałów medycznych zgodnie z Klasyfikacją Spauldinga.
10:00-11:00 - Etapy procedury dekontaminacji oraz kontrola punktów krytycznych procesów. Zasady zwalniania wsadu na podstawie wskaźników fizycznych, chemicznych i biologicznych.
11:00-11:30 - Kompatybilność materiałowa z procesem dekontaminacji zgodnie z wymaganiami rozporządzenia Ministra Zdrowa w sprawie wymagań zasadniczych oraz procedur oceny zgodności wyrobów medycznych.
11:30-12:00 - Rodzaje barier sterylnych. Określanie terminu przydatności pakietów sterylizacyjnych zgodnie z Holenderskim Systemem Oceny Punktowej.
12:00-13:00 - Zakres procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi oraz uprawnienia Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie sprawowania nadzoru sanitarnego nad podmiotami wykonującymi działalność leczniczą.
13:00-13:30 - Lunch
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W STERYLIZATORNI (godz. 13:30-15:00):
1. Mycie i dezynfekcja rąk zgodnie z wymaganiami norm: PN-EN 1499 i PN-EN 1500.
2. Środki ochrony indywidualnej.
3. Mycie i dezynfekcja narzędzi – metoda manualna oraz przy użyciu myjki ultradźwiękowej.
4. Dobór i zasady sporządzania roztworów środków dezynfekcyjnych.
5. Suszenie, konserwacja, pakowanie narzędzi.
6. Budowa i zasady działania oraz obsługa i konserwacja urządzenia do sterylizacji wysokotemperaturowej.
7. Załadunek pakietów do sterylizacji.
8. Zasady przeprowadzania testów biologicznych SPORAL A oraz testów szybkiego odczytu typu SPOR VIEW.
9. Programy i parametry procesu sterylizacji parowej.
10. Analiza wydruku z przebiegu procesu sterylizacji oraz wybarwień testów chemicznych.
11. Rozładunek, transport i przechowywanie wyrobów sterylnych.
PODSUMOWANIE SZKOLENIA. DYSKUSJA. (godz. 15:00-16:00)